Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące przemytu z Hiszpanii do Polski narkotyków w postaci marihuany, haszyszu i kokainy.

Ujawniono ponad 42 kilogramy narkotyków. W toku śledztwa w dniu 19 lutego 2017 roku na bramkach zjazdowych Autostrady A1 w Rusocinie koło Gdańska, funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku, wspólnie z funkcjonariuszami Grupy Mobilnej Izby Celnej w Gdyni, zatrzymali do kontroli samochód Mitsubishi Pajero wraz z przyczepką towarową. Jego kierowcą był 56-letni Roman R. Pasażerami byli 47-letni Piotr M. i jego 20-letni syn, również Piotr M. Wszyscy są mieszkańcami Gdańska.

W czasie kontroli pojazdu pies tropiący Izby Celnej w Gdyni zaznaczył ślad zapachowy przy przyczepce towarowej. Podjęto decyzję o jej drobiazgowym sprawdzeniu. Prześwietlenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu rentgenowskiego wykazało, że w podwójnych ściankach podłogi znajdują się bliżej nieokreślone pakunki. Po rozebraniu konstrukcji ujawniono schowek, z którego wyjęto 49 pakietów z marihuaną o łącznej masie 21,48 kilograma. Dodatkowo w torbie podróżnej należącej do Piotra M. (seniora), ujawniono woreczek z 12 gramami marihuany, a także woreczek z 5,5 gramami kokainy.

Natomiast w wyniku przeszukania garażu, pozostającego w dyspozycji jednego z zatrzymanych, ujawniono 18 pakunków z zawartością haszyszu o łącznej masie ponad 18 kilogramów oraz 11 pakunków z zawartością marihuany o łącznej masie ponad 2,5 kilogramów. Ponadto ujawniono wagi elektroniczne, które mogły służyć do porcjowania zabezpieczonych narkotyków. Ustalenia śledztwa wskazują, że narkotyki pochodzą z Hiszpanii i miały być sprzedawane w Polsce. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Wszystkim trzem zatrzymanym prokurator z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zarzuty przemytu z zagranicy do Polski 21,48 kilogramów marihuany oraz udziału w obrocie środkami odurzającymi, poprzez przechowywanie w garażu w Gdańsku 18 kilogramów haszyszu i 2,5 kilograma marihuany.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych: Romana R., Piotr M. (seniora) i Piotr M. (juniora). Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz nawiązka w wysokości do 50 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

 

kom/ sno/

Źródło informacji: Prokuratura Krajowa

 

comments

Przestępczość - wybrane artykuły

Wzrost cyberprzestępstw, oszuści migrują do sieciSystematycznie wzrasta zagrożenie cyberprzestępczością, szczególnie jeśli chodzi o przestępczość związaną z pedofilią - stwierdza najnowszy raport MSWiA nt. bezpieczeństwa w 2015 r. Wzrosła także liczba ataków na systemy komputerowe lub sieci teleinformatyczne.

 

100 cystern nielegalnego paliwa tygodniowoPodatek VAT w wysokości przynajmniej 12,5 mln zł miała wyłudzić na nielegalnym handlu paliwem zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów CBŚP z Poznania. Zatrzymanych zostało 7 osób, w tym szef grupy.

 

Wynik sekcji zwłok E. Tylman - duże wątpliwości...Sprawa śmierci Ewy Tylman nie jest i nie będzie najpewniej nigdy jednoznaczna, choć sąd najprawdopodobniej zaspokoi oczekiwania tłumu i skaże jej znajomego za zabójstwo. Będzie to wyrok niesłuszny, chyba że sekcja ujawni ewidentne ślady zabójstwa. 

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl