Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące przemytu z Hiszpanii do Polski narkotyków w postaci marihuany, haszyszu i kokainy.

Ujawniono ponad 42 kilogramy narkotyków. W toku śledztwa w dniu 19 lutego 2017 roku na bramkach zjazdowych Autostrady A1 w Rusocinie koło Gdańska, funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku, wspólnie z funkcjonariuszami Grupy Mobilnej Izby Celnej w Gdyni, zatrzymali do kontroli samochód Mitsubishi Pajero wraz z przyczepką towarową. Jego kierowcą był 56-letni Roman R. Pasażerami byli 47-letni Piotr M. i jego 20-letni syn, również Piotr M. Wszyscy są mieszkańcami Gdańska.

W czasie kontroli pojazdu pies tropiący Izby Celnej w Gdyni zaznaczył ślad zapachowy przy przyczepce towarowej. Podjęto decyzję o jej drobiazgowym sprawdzeniu. Prześwietlenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu rentgenowskiego wykazało, że w podwójnych ściankach podłogi znajdują się bliżej nieokreślone pakunki. Po rozebraniu konstrukcji ujawniono schowek, z którego wyjęto 49 pakietów z marihuaną o łącznej masie 21,48 kilograma. Dodatkowo w torbie podróżnej należącej do Piotra M. (seniora), ujawniono woreczek z 12 gramami marihuany, a także woreczek z 5,5 gramami kokainy.

Natomiast w wyniku przeszukania garażu, pozostającego w dyspozycji jednego z zatrzymanych, ujawniono 18 pakunków z zawartością haszyszu o łącznej masie ponad 18 kilogramów oraz 11 pakunków z zawartością marihuany o łącznej masie ponad 2,5 kilogramów. Ponadto ujawniono wagi elektroniczne, które mogły służyć do porcjowania zabezpieczonych narkotyków. Ustalenia śledztwa wskazują, że narkotyki pochodzą z Hiszpanii i miały być sprzedawane w Polsce. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Wszystkim trzem zatrzymanym prokurator z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zarzuty przemytu z zagranicy do Polski 21,48 kilogramów marihuany oraz udziału w obrocie środkami odurzającymi, poprzez przechowywanie w garażu w Gdańsku 18 kilogramów haszyszu i 2,5 kilograma marihuany.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych: Romana R., Piotr M. (seniora) i Piotr M. (juniora). Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz nawiązka w wysokości do 50 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

 

kom/ sno/

Źródło informacji: Prokuratura Krajowa

 

comments

Przestępczość - wybrane artykuły

MF: karuzela podatkowa zastopowana w WarszawiePierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście udaremnił próbę wyłudzenia ponad 318 mln zł VAT. Tzw. karuzelę podatkową tworzyły 3 firmy, które miały hurtowo handlować m.in. produktami spożywczymi i były zarejestrowane w różnych krajach UE.

 

Grupa wyłudzająca VAT w branży spożywczej rozbitaPolicjanci CBŚP ze Szczecina pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, dokonującą na wielką skalę uszczupleń w rozliczeniach podatku VAT. Szacowane straty Skarbu Państwa z tego tytułu to prawie 20 mln złotych. 

 

CBŚP: grupa wyłudzała VAT za luksusowe zegarkiCBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT z fikcyjnej sprzedaży luksusowych zegarków na Ukrainę. Zatrzymano 15 osób, w tym dwóch liderów grupy - poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl