Okradziony wujek, oszukana babcia, naciągnięty kolega. To nie zapowiedź telenoweli, tylko konsekwencje niedostatecznego chronienia swoich danych, które umożliwiają dostęp do konta bankowego.

 
„Wyrobił dowód na kolegę i wyłudzał pożyczki w Internecie", „Zaciągał pożyczki na konto babci", „Ukradli z konta bankowego 250 tys. zł"  - to tylko kilka tytułów ostatnich komunikatów policji dotyczących oszustw bankowych. 

Nie od dziś wiadomo, że przestępcy potrafią wymyślać bardzo zróżnicowane i wyrafinowane metody wyłudzania danych, które umożliwiają im dostęp do konta bankowego. Niestety zdarza się też, że to ktoś z rodziny lub znajomy postanawia wykorzystać okazję.

M.in. dlatego Komisja Nadzoru Finansowego wymienia poufność jako jedną z podstawowych zasad zapewnienia bezpieczeństwa finansowego w bankowości elektronicznej. Nie powinno się podawać danych osobowych w miejscach, gdzie mogą one być podsłuchane lub zapisane przez inną osobę. Należy chronić zarówno dane umożliwiające zalogowanie się na nasze konto (login i hasło), jak i swój dowód osobisty (na podstawie którego możemy założyć rachunek bankowy lub zaciągnąć pożyczkę). 

W przeciwnym wypadku może stać się tak, jak w przypadku mieszkańca powiatu mińskiego. Policjanci z Komisariatu Policji w Halinowie prowadzili sprawę dotyczącą wyłudzenia pożyczek w Internecie. Funkcjonariusze ustalili, że przy zawieraniu umów wykorzystano dowód osobisty wydany na nazwisko jednego z mieszkańców powiatu. Okazało się, że pewien mężczyzna, podszywając się pod swojego znajomego, wprowadził w błąd pracownika urzędu, złożył sfałszowany wniosek i uzyskał w ten sposób dowód osobisty. Następnie, korzystając z tego dokumentu, zawarł cztery umowy dotyczące pożyczek w Internecie. 

Bywa też, że dokumenty bankowe trzymamy w miejscu, w którym mogą wpaść w ręce osoby postronnej. Tak z kolei zaczęła się sprawa prowadzona przez policjantów krakowskiej komendy wojewódzkiej. Zatrzymali oni sześć osób, które, dokonując oszustwa, ukradły z konta 250 tysięcy złotych. 

Tutaj głównym pokrzywdzonym był wujek, u którego bratanek podczas odwiedzin znalazł dokumenty bankowe, potwierdzające zaksięgowanie na rachunku oszczędnościowym 250 tysięcy złotych. 24-latek postanowił opróżnić konto wuja i nawiązał kontakt z półświatkiem przestępczym, który miał pomóc w znalezieniu bankowca chętnego do przestępczej współpracy.

Na początku czerwca natomiast płoccy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zakończyli postępowanie przeciwko mieszkańcowi Płocka, który pożyczał pieniądze z banków, korzystając z kont babci i wujka. 26-latek zdołał zaciągnąć 15 pożyczek.

„Żadne zabezpieczenia techniczne nie pomogą nam, jeśli sami nie będziemy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa" - czytamy w „Poradniku klienta usług finansowych" opracowanym na zlecenie KNF.

Warto o tym pamiętać, bo w 2015 roku policja odnotowała ponad tysiąc przypadków ataków na e-bankowość.

Zobacz poradnik klienta usług finansowych przygotowany na zlecenie KNF

ban/Kurier PAP
 
Źródło: www.kurier.pap.pl / Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
comments

Przestępczość - wybrane artykuły

Fałszywy konwojent odjechał z 8 mln złO udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywłaszczenie mienia o znacznej wartości oskarżyła poznańska prokuratura Krzysztofa W. W lipcu 2015 r. w Swarzędzu (Wielkopolskie) jako konwojent posługujący się fałszywym nazwiskiem miał odjechać z 8 mln zł.

 

Policja ujawniła 580 tys. nielegalnych papierosówDzięki pracy operacyjnej policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu zatrzymali mężczyznę, który podejrzany jest o handel nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. Funkcjonariusze znaleźli u niego 580 tysięcy sztuk papierosów, tytoń i alkohol. Wszystko bez polskich znaków akcyzy.

 

Międzynarodowy przemyt narkotyków "Bandziorka"Prokuratura Krajowa: międzynarodowa grupa przemycająca narkotyki została rozbita

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl