Stając się międzynarodową firmą, możemy zezwolić swoim zagranicznym oddziałom na samodzielne, lokalne zawieranie umów ubezpieczeniowych. Oddziały zagraniczne firm muszą stosować się do przepisów obowiązujących w państwie, w którym prowadzą działalność. Zawieranie umów z lokalnymi ubezpieczycielami to pewność, że firma spełnia lokalne wymogi dotyczące polis i stosuje się do lokalnych przepisów. Kolejną zaletą zawierania umów ubezpieczeniowych na rynkach lokalnych jest to, że firmy mogą potrzebować – ze względu na umowy ze swoimi klientami – polisy wystawionej przez ubezpieczyciela posiadającego lokalną licencję.
Są jednak i wady. Jeżeli wszystkie polisy wystawiane są oddziałom zagranicznym na ich rynkach lokalnych, może powstać duże zamieszanie – różne polisy, różne warunki, różni ubezpieczyciele, różne okresy. Taka firma ma niewielką kontrolę nad warunkami zawieranych umów ubezpieczeniowych, a globalne monitorowanie roszczeń i płatności składek staje się utrudnione.
Innym rozwiązaniem są Programy Międzynarodowe, dzięki Umowie „Master” dyrektor finansowy grupy wie dokładnie, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej dostępny jest w poszczególnych państwach. Umożliwia to zachowanie jednolitej ochrony w całej firmie na poszczególnych ryzykach. Wystawianie polis przebiega sprawniej, a daty odnowienia są ujednolicone, co ułatwia zarządzanie umowami i monitorowanie składek.