Boom na instalacje fotowoltaiczne w pełni. Podróżując po kraju nie spotkałem miejscowości czy nawet niewielkiej wioski gdzie nie byłoby reklamy dotyczącej Fotowoltaiki. Innymi słowy czas na szukanie alternatywnego i tańszego źródła energii trwa. Każdy zainteresowany chce wykorzystać dotacje a firmy montujące instalacje zarobić niezły pieniądz. Przy ogólny pandemicznym spadku zamówień to bardzo ważny aspekt całego programu do pobudzenia gospodarki. Mamy jednocześnie do czynienie zarówno z montażem instalacji dla indywidulnych gospodarstw domowych jak i dla całych przemysłowych farmy fotowoltaicznych.
Zdobyć finansowanie to jedno a zabezpieczyć ryzyka właściwym ubezpieczeniem aby nasza elektrownia działała to drugie. Co należy zatem przemyśleć i ująć w biznesplanie myśląc o budowie komercyjnych instalacji fotowoltaicznych.
Z mojego doświadczenia inwestorzy farm fotowoltaicznych już na etapie planowania powinni skorzystać z usług doświadczonego pośrednika. Każdy biznes należy uodpornić na nagłe i niespodziewane zdarzenia tym bardziej, że można je ubezpieczyć a koszty z tym związane z definicji uwzględnić w konstruowaniu inwestycji. Przedmiotem ubezpieczenia powinna być cała elektrownia fotowoltaiczna składająca się z paneli wraz konstrukcją wsporczą, całym niezbędnym oprzyrządowaniem, następnie ogrodzenie i ewentualny monitoring. Zalecany zakres ochrony w polisie powinien opierać się na tzw. „All Risks” czyli ubezpieczeniu od wszystkich ryzyk z jasno zdefiniowanymi wyłączeniami i obejmować:
– uszkodzenia pochodzące z zewnątrz, czyli: bezpośrednie i pośrednie skutki wyładowania atmosferycznego, huragan, mróz, grad, pożar, osmalenie, przypalenie, tlenie, żarzenie, implozja, wybuch, powódź, osunięcia i zapadanie ziemi, upadek statku powietrznego albo jego elementów ładunku, kradzież, włamanie, dewastację (celowe uszkodzenie przez lub osoby trzecie), stłuczenie, błąd eksploatacyjny, brak umiejętności a także,
– szkody wewnętrzne, czyli awarie mechanizmów wynikające z wadliwego działania lub niezadziałania osprzętu elektrycznego, w tym inwerterów lub urządzeń bezpieczeństwa, zwarcie, przepięcie, przetężenie, błąd projektowy, wada materiałowa lub wadliwe wykonanie.