Na początku czerwca 2019 r. podpisana została nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy Prawo bankowe. Zmiany będą obowiązywały już w momencie kiedy pierwsze duże firmy (zatrudniające powyżej 250 osób), będą zobowiązane zastosować się do ustawy i przeprowadzić cały proces wdrożenia w firmie.
Wiele firm już rozpoczęło wdrażanie programu jednak uwagi na istotne zmiany będą zmuszone wprowadzić pewną korektę. Właśnie o tych zmianach jest niniejszy artykuł.
Najważniejszą zmianą z punktu widzenia budżetu pracownika i pracodawcy jest zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK. Oznacza to, iż 1,5 proc. liczone od wynagrodzenia zatrudnionego nie będzie liczone od wysokości podstawy, za którą naliczane są składki emerytalno-rentowe, czyli 30-krotności średniej pensji i wynosi 142.950 zł rocznie (11.912,50 zł miesięcznie). Powyżej tej kwoty nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne. W myśl nowelizacji wpłaty będą naliczone od całkowitego wynagrodzenia brutto, które otrzymujemy od Pracodawcy. Jak łatwo zauważyć dotyczyć to będzie osób z wyższymi pensjami, jednak właśnie te osoby raczej nie będą rezygnować z PPK będąc świadomym jak istotne w ich przypadku jest oszczędzanie na przyszłą emeryturę. To oczywiście implikuje zwiększenie obciążenia po stronie pracownika. Bo 2 proc. z ich dochodów też będą naliczane od pełnego wynagrodzenia.
Osoby o wysokich zarobkach charakteryzują się jednak inną wrażliwością na ubytek w pensji niż osoby z minimalnym wynagrodzeniem. Podsumowując, firmy planując budżet kosztów pracy za grudzień i kolejny rok powinny kalkulować znacznie większe kwoty. Dotyczyć to będzie głównie branż wysokich technologii, innowacyjnych z wysokimi kosztami ekspertów i specjalistów IT.
Nowelizacja wprowadza maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK uczestnika do wysokości 50.000 USD według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego. W nowelizacji znalazły się też zasady zwrotu wpłat po przekroczeniu określonego limitu w ciągu danego roku kalendarzowego.
Kolejna zmiana to rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych, w rozumieniu ustawy o PPK, o:
To oczywiście ma wpływ na datę wejścia firm pod rygory ustawy bowiem może okazać się, że liczba zatrudnionych w określonych datach poniżej ulegnie zmianie i trzeba będzie wcześniej wdrożyć PPK: