Często na szkoleniach dotyczących PPK pojawiają się pytania dotyczące sytuacji niestandardowych przy wypłacie zgromadzonych środków w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W tym artykule skupię się na kilku, szczególnie interesujących przypadkach.
Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania, stworzony z myślą o osobach pracujących, które podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Środki, przez cały czas aktywności zawodowej, gromadzone (zasilane) są wspólnie przez pracodawcę, pracownika i skarb Państwa, a po ukończeniu 60 r.ż. osoba, która uczestniczyła w programie otrzymuje wypłaty swoich oszczędności w ustawowo określonych ratach. Pojawia się pytanie, czy jest możliwość wcześniejszej wypłaty środków, czy można w momencie rezygnacji wypłacić zgromadzone środki? Gromadzone w ramach PPK pieniądze są własnością pracownika i każdy może przed ukończeniem 60 roku życia złożyć wniosek o ich zwrot, taki wniosek może zostać złożony przez:
Złożenie takiego wniosku jest definitywnym wycofaniem wszystkich środków i wiąże się z koniecznością zwrotu części pieniędzy wpłacanych przez pracodawcę oraz całości dotacji z Funduszu Pracy. Warto tu podkreślić, że potrąceniu podlegają dokonane wpłaty, jak i pochodzące z nich środki będące efektem inwestowania.
Otrzyma on całość środków wpłacanych przez siebie oraz 70 proc. z wpłat pracodawcy wraz z wynikami ich inwestowania, jednak kwota to zostanie jeszcze skorygowana odpowiednio o podatek od zysków kapitałowych. Poza tym ustawodawca dopuszcza dwie szczególne sytuacje życiowe, w których uczestnik PPK będzie miał możliwość wcześniejszej wypłaty kapitału zgromadzonego na swoim rachunku, ale bez rezygnacji z uczestnictwa w programie:
W przypadku wypłaty środków na zakup lub budowę nieruchomości, pobrane środki należy zwrócić przy czym terminy zwrotu określa ustawa w myśl, której spłata nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków i trwać dłużej niż 15 lat od dnia wypłaty środków. Co istotne w zależności od celu wypłaty kwota może być wypłacona na rachunek bankowy uczestnika PPK lub rachunek bankowy zbywcy nieruchomości. Wykorzystanie środków zgromadzonych w PPK na pokrycie wkładu własnego przy kredycie na zakup, budowę lub remont nieruchomości wydaje się bardzo korzystne, tym bardziej, że zwrotu środków należy dokonać w wartości nominalnej.