Nowe,Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje śledztwo dotyczące międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa działała od marca 2015 roku do końca grudnia 2016 roku we Włodawie, Lublinie, Warszawie i innych miejscowościach na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego oraz kraju. Jej członkowie zajmowali się między innymi popełnianiem przestępstw skarbowych, w tym związanych z wprowadzaniem do obrotu wyrobów tytoniowych oraz spirytusowych pochodzących z przemytu. Podrabiali oni również dokumenty, m.in. dowody osobiste i paszporty. Państwo straciło wiele milionów złotych

W toku śledztwa ustalono, że członkowie międzynarodowej grupy przestępczej, w skład której wchodziły także osoby narodowości ukraińskiej, przemycili z Ukrainy do Polski co najmniej 515 tysięcy paczek papierosów o rynkowej wartości 6 milionów 706 tysięcy 172 złotych. Uszczuplenia należności celnych z tego tytułu wyniosły 440 tysięcy 115 złotych, z tytułu podatku akcyzowego wyniosły 8 milionów 426 tysięcy 322 złote oraz z tytułu podatku VAT wyniosły 2 miliony 215 tysięcy 22 złote.

Nie ujawniając okoliczności transakcji nabycia papierosów członkowie grupy uchylali się od ich opodatkowania. W wyniku tych działań spowodowali oni uszczuplenie należności publicznoprawnych w łącznej kwocie co najmniej 11 milionów 81 tysięcy 459 złotych. Zatrzymano osiem osób. Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie ośmiu osób.

Wraz z zatrzymaniami dokonano przeszukania 12 miejsc zajmowanych przez zatrzymanych. W wyniku tych działań ujawniono i zabezpieczono między innymi wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy, mienie ruchome, środki łączności oraz towary znanych marek z podrobionymi znakami towarowymi. Ujawniono także prawie 3,5 grama marihuany, ponad 10 kilogramów liści tytoniu i prawie 5 kilogramów krajanki tytoniowej. Zabezpieczone zostały także dokumenty legalizacyjne pojazdów oraz dowody rejestracyjne i dowody osobiste figurujące jako utracone. Ponadto, zabezpieczono mienie pochodzące z kradzieży w postaci roweru, lawety i agregatu prądotwórczego o łącznej wartości 50 tysięcy złotych. W miejscach zajmowanych przez zatrzymanych znajdowały się ponadto dwa pojazdy rozmontowane na części z wyciętymi tabliczkami znamionowymi, a także elementy samochodowe z nieustalonego pojazdu.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uszczuplenia należności publicznoprawnych w związku z nabywaniem wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych w postaci papierosów, a także prania brudnych pieniędzy.

Na wniosek prokuratora wobec czterech podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostały czterech podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego w kwotach od 2 do 5 tysięcy złotych i zakazu opuszczania kraju.

Śledztwo nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zostało powierzone do prowadzenia Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Chełmie.

 

kom/ agzi/

Źródło informacji: Prokuratura Krajowa

 

comments

Przestępczość - wybrane artykuły

Oszustwa finansowe w policyjnych kronikachOkradziony wujek, oszukana babcia, naciągnięty kolega. To nie zapowiedź telenoweli, tylko konsekwencje niedostatecznego chronienia swoich danych, które umożliwiają dostęp do konta bankowego.

 

Zatrzymanie "stalowej karuzeli" na ŚląskuPolicjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej. Sprawa dotyczy 26 oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT przy handlu stalą, którzy wyłudzili na szkodę Skarbu Państwa ponad 30 milionów złotych.        

 

Komunikat ws. czynności dot. wyłudzeń VATPod koniec lutego 2017 roku Delegatura ABW w Łodzi oraz Delegatura ABW w Zielonej Górze realizowały czynności związane ze śledztwami dotyczącymi wyłudzania podatku VAT. W obu przypadkach działalność ABW i Prokuratury dotyczy wyrządzenia ogromnej szkody w majątku Skarbu Państwa.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl