8 marca 2017 roku funkcjonariusze Delegatury ABW w Lublinie wraz z funkcjonariuszami Delegatury ABW w Olsztynie zatrzymali 7 osób w związku ze śledztwem dotyczącym funkcjonowania co najmniej pięciu tzw. karuzel podatkowych.

W ramach przestępczego procederu dokonywano obrotu sprzętem elektronicznym, telefonami komórkowymi oraz produktami spożywczymi w postaci kawy i batoników. W latach 2014-2015 przestępcy wyłudzali podatek VAT. W związku z prowadzoną działalnością zatrzymanych Skarb Państwa mógł stracić ponad 90 milionów złotych.

Zatrzymane osoby usłyszały m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w ramach karuzeli podatkowej oraz dokonanie transakcji mających na celu wyłudzenie podatku VAT ze Skarbu Państwa, tj. czyny opisane w art. 258 § 1 kk, art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk, art. 76 § 1 kks w zw. z art. 37 § 1 pkt 1 i 5 kks oraz art. 299 § 1 i 5 kk i innych. Dwóch osób nie udało się zatrzymać z uwagi na fakt, iż są obywatelami Węgier i nie przebywają na terenie Polski. Na wniosek prokuratora w dniu 10 marca 2017 roku Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec czterech podejrzanych. Wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w wyniku działań karuzel podatkowych, których dotyczy śledztwo, Skarb Państwa mógł stracić nawet setki milionów złotych. Na tym etapie zarzutami objęto działalność, która mogła wyrządzić szkody na kwotę ponad 90 mln złotych.

ABW oraz śledczy ustalili mechanizm działania jednej z karuzel podatkowych, które są przedmiotem śledztwa. W wyniku obrotu twardymi dyskami oraz żarówkami LED prowadzono serię fikcyjnych transakcji, co było podstawą do wyłudzania podatku VAT. W sumie na działalności zatrzymanych osób Skarb Państwa mógł stracić ponad 90 mln złotych. W toku czynności z podejrzanymi zajęto, celem zabezpieczenia przyszłych kar, mienie ruchome w postaci samochodów osobowych, pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej oraz biżuterii. Aktualnie trwa szacowanie wartości zabezpieczonych przedmiotów.

W związku ze śledztwem szeregu urzędom kontroli skarbowej i innym organom administracji podatkowej, w tym m.in. UKS w Warszawie, w Olsztynie i we Wrocławiu, zlecone zostało przeprowadzenie podatkowych postępowań kontrolnych.

Sprawa jest rozwojowa, a rozmiary strat dla Skarbu Państwa, jakich dokonały objęte śledztwem podmioty, mogą być znacznie większe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. W całości powierzono je do prowadzenia Delegaturze w Lublinie ABW, która zainicjowała postępowanie na podstawie posiadanych materiałów operacyjnych.

 

kom/ pd/

Źródło informacji: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

 

comments

Przestępczość - wybrane artykuły

Korupcja byłych funkcjonariuszy służb specjalnychŚląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące między innymi szeregu przestępstw o charakterze korupcyjnym.

 

Przemyt papierosów i alkoholu z Ukrainy do PolskiNowe,Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje śledztwo dotyczące międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

 

Oszustwa finansowe w policyjnych kronikachOkradziony wujek, oszukana babcia, naciągnięty kolega. To nie zapowiedź telenoweli, tylko konsekwencje niedostatecznego chronienia swoich danych, które umożliwiają dostęp do konta bankowego.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl