Pod koniec lutego 2017 roku Delegatura ABW w Łodzi oraz Delegatura ABW w Zielonej Górze realizowały czynności związane ze śledztwami dotyczącymi wyłudzania podatku VAT. W obu przypadkach działalność ABW i Prokuratury dotyczy wyrządzenia ogromnej szkody w majątku Skarbu Państwa.

28 lutego 2017 roku funkcjonariusze łódzkiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejną osobę w sprawie karuzelowego obrotu m.in. olejem rzepakowym. Czynności dotyczą śledztwa prowadzonego przez ABW od 2014 roku. W czerwcu 2014 r. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach powierzyła ABW zbadanie dwóch wątków skomplikowanego i wielowątkowego śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych związanych z obrotem biokomponentami paliwa, olejem napędowym i stalą. W proceder zaangażowanych było szereg firm polskich i zagranicznych.

W toku śledztwa ustalono, że sprawcy w latach 2012–2015, dzięki stworzeniu rozbudowanej sieci spółek tzw. słupów, dokonywali karuzelowego obrotu wymienionymi powyżej towarami. Następnie fikcyjnie eksportowali je do krajów UE. Uzyskali w ten sposób nienależne zwroty podatku VAT, natomiast towary częstokroć wracały na teren RP. Zebrane dowody w znacznym stopniu uprawdopodobniły, że straty Skarbu Państwa wynosiły z tego tytułu ponad 2 mld zł. Do tej pory we wszystkich wątkach śledztwa zabezpieczono mienie podejrzanych oraz majątek prowadzonych przez nich podmiotów o wartości ponad 1,5 miliarda złotych.

28 lutego ABW wykonywała kolejne czynności w tym śledztwie. Mężczyzna zatrzymany pod koniec lutego jest już 46. podejrzanym w wątkach prowadzonych przez ABW w tej sprawie. Straty Skarbu Państwa z powodu wyłudzenia podatku VAT w karuzelowym łańcuchu, w którym uczestniczyła spółka ostatnio zatrzymanego mężczyzny, szacuje się na 8 mln złotych. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.

- W dniach 20-24 lutego Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Zielonej Górze przeprowadziła szereg czynności związanych ze śledztwem ws. oszustw podatkowych i celnych popełnionych przy obrocie niskoprocentowym alkoholem. ABW przeprowadziła w sumie przeszukania w 50 miejscach.

Czynności, które wyniknęły z ustaleń Służby Celnej, pozwoliły funkcjonariuszom ABW oraz pracownikom kontroli skarbowej na zabezpieczenie dokumentacji dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów. Celem działania osób odpowiedzialnych było wyłudzenie VAT. Śledztwo ma charakter rozwojowy i prowadzone będą dalsze czynności, zmierzające do zgromadzenia kolejnego materiału dowodowego oraz ujawnienia osób odpowiedzialnych za przedmiotowy proceder. Na obecnym etapie śledztwa można powiedzieć, że działania sprawców doprowadziły do strat w wysokości nie mniejszej niż 20 milionów złotych, na terenie RP oraz wielomilionowych strat należności publiczno-prawnych w innych krajach Unii Europejskiej.

Czynności, które prowadziła ABW, wykonano w dniach 20-24 lutego na terenie siedmiu województw. Były one ściśle koordynowane dzięki wymianie informacji pomiędzy służbami zaangażowanymi w śledztwo. W toku czynności ujawniono dokumentację dotyczącą procederu oraz środki finansowe, w tym w walucie obcej. Śledztwo prowadzi Delegatura ABW w Zielonej Górze pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

 

kom/ pd/

Źródło informacji: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

 

comments

Przestępczość - wybrane artykuły

Dalsze zatrzymania w sprawie Tauron CiepłoKolejne zatrzymania - już 14 podejrzanych. Trzech zatrzymanych przez CBA biznesmenów usłyszy zarzuty wręczania łapówek inspektorowi nadzoru z Tauron Ciepło Sp. z o.o.

 

Wynik sekcji zwłok E. Tylman - duże wątpliwości...Sprawa śmierci Ewy Tylman nie jest i nie będzie najpewniej nigdy jednoznaczna, choć sąd najprawdopodobniej zaspokoi oczekiwania tłumu i skaże jej znajomego za zabójstwo. Będzie to wyrok niesłuszny, chyba że sekcja ujawni ewidentne ślady zabójstwa. 

 

Oszustwa podatkowe na niemal 110 mln złO oszustwa podatkowe na niemal 110 mln zł oskarżyła Prokuratura Krajowa w Lublinie członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym handlem paliwami

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl