Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej. Sprawa dotyczy 26 oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT przy handlu stalą, którzy wyłudzili na szkodę Skarbu Państwa ponad 30 milionów złotych.        

 
Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu.

Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w 2012 roku wpadli na ślad grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku. Sprawcy, działając od stycznia 2011 do marca 2012 roku, wykorzystywali w swojej przestępczej działalności sieć kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych - nie tylko z terenu województwa śląskiego. W kręgu „zainteresowania” śledczych znalazły się także firmy z innych regionów Polski, a także z Czech i Wielkiej Brytanii. W celu zakamuflowania działań, sprawcy utworzyli „łańcuch przedsiębiorców” zajmujących się obrotem towarem. Stal wywożona była za granicę i, w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, ostatni w „łańcuchu” przedsiębiorca wnioskował o zwrot nadwyżki naliczonego podatku. W rzeczywistości w większości przypadków był to ten sam towar, lub też istniał jedynie „na papierze”. W trakcie rozpracowywania przestępczej „karuzeli”, śląscy policjanci współpracowali ze swoimi kolegami z zagranicy, przejmując do prowadzenia dwa śledztwa prowadzone w Republice Czeskiej. Okazało się bowiem, że czterej obywatele Czech uczestniczyli w przestępczym „łańcuchu” przedsiębiorstw. Śledczy współpracowali również z urzędami kontroli skarbowej zarówno w Polsce, jak i w krajach, gdzie znajdowały się firmy zamieszane w nielegalną działalność.

Oskarżonym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia ponad 30 milionów złotych nienależnego zwrotu podatku VAT, potwierdzenia nieprawdy w dokumentacji księgowej firm i posługiwania się sfałszowanymi dokumentami. Łącznie w sprawie przedstawiono 103 zarzuty 26 osobom - w tym 55-letniemu organizatorowi całego przedsięwzięcia - którym grozi teraz do 12 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o łącznej wartości powyżej 1 miliona złotych. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Katowicach.

 

Źródło: www.policja.pl / KWP Katowice / mm
 
 
comments

Przestępczość - wybrane artykuły

Wyłudzenie 5 milionów złotych VATProkuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi śledztwo dotyczące działalności szeregów podmiotów gospodarczych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, które zajmowały się fikcyjnym obrotem towarem i oszustwami karuzelowymi. Dochodziło do tego od października 2014 roku do grudnia 2016 roku.

 

Oszustwa podatkowe 70. firm przy handlu miedziąNiemal 150 mln zł miał stracić Skarb Państwa w wyniku działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi przy obrocie miedzią. Prokuratura Krajowa oskarżyła w tej sprawie 42 osoby. Proces ma się toczyć przed Sądem Okręgowym w Legnicy. 

 

Dalsze zatrzymania w sprawie Tauron CiepłoKolejne zatrzymania - już 14 podejrzanych. Trzech zatrzymanych przez CBA biznesmenów usłyszy zarzuty wręczania łapówek inspektorowi nadzoru z Tauron Ciepło Sp. z o.o.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl