Policjanci CBŚP ze Szczecina pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, dokonującą na wielką skalę uszczupleń w rozliczeniach podatku VAT. Szacowane straty Skarbu Państwa z tego tytułu to prawie 20 mln złotych. 

 

W całej sprawie dotychczas 16 osobom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 9 głównych podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Policjanci CBŚP we współpracy z UKS w Szczecinie ustalili, że grupa działała od około dwóch lat i dysponowała kilkunastoma polskimi i zagranicznymi firmami. Przedsiębiorstwa uczestniczyły w fikcyjnych transakcjach, w tym dostawach wewnątrzwspólnotowych, które umożliwiały grupie przestępczej przejęcie, bądź wyłudzenie zwrotu podatku VAT.

Przeprowadzona wspólnie akcja funkcjonariuszy CBŚP i UKS objęła kilkanaście osób i firm, funkcjonujących na terenie pięciu województw. Zatrzymano w sumie 15 osób, z czego wobec 9 Sąd Rejonowy w Szczecinie zastosował areszt tymczasowy na 3 miesiące. Policjanci zabezpieczyli 7 luksusowych aut o wartości nie mniejszej niż 2 mln zł. Współdziałając z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, zablokowano na rachunkach podmiotów uczestniczących w przestępczym procederze ponad 1,2 mln złotych.

 
Źródło informacji: policja.pl / CBŚP / ms
 
 
comments

Przestępczość - wybrane artykuły

Oszustwa podatkowe 70. firm przy handlu miedzią



Niemal 150 mln zł miał stracić Skarb Państwa w wyniku działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi przy obrocie miedzią. Prokuratura Krajowa oskarżyła w tej sprawie 42 osoby. Proces ma się toczyć przed Sądem Okręgowym w Legnicy. 

 

Jak naukowo poznać sfałszowany miód, wino i leki?



Czy soki nie są rozwadniane przez producenta, a polskie miody mieszane z tańszymi azjatyckimi, czy wino pochodzi rzeczywiście z tego regionu, który deklaruje producent - to wszystko pozwalają zweryfikować badania prowadzone w Laboratorium Autentykacji Produktów (LAP) w łódzkim BioNanoParku. 

 

CBA wkroczyło do biur 12 stref ekonomicznych



Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w ramach działań śledczych do 12 Specjalnych Stref Ekonomicznych - poinformował PAP we wtorek Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej Biura. 

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl