Nie możemy mieć prawdziwie bezpiecznej i dostatniej Europy, mając niestabilne sąsiedztwo - uważa szef Komitetu Regionów UE Markku Markkula.

Przywódcy państw UE na początku lutego przyjęli w Valletcie deklarację maltańską ws. migracji, w której zwrócili uwagę na konieczność stabilizacji sytuacji w Libii. W tym samym duchu wypowiadali się unijni samorządowcy z Komitetu Regionów UE, zasiadający w zgromadzeniu ARLEM, podczas spotkania na Malcie. ARLEM to wspólna inicjatywa Komitetu Regionów oraz przedstawicieli lokalnych władz krajów basenu Morza Śródziemnego sąsiadujących z UE, takich jak Libia czy Algieria.

„Nie możemy mieć prawdziwie bezpiecznej i dostatniej Europy, mając niestabilne sąsiedztwo" - uważa szef Komitetu Regionów UE Markku Markkula.

Jak zaznaczył, tzw. inicjatywa nikozyjska, polegająca na wspieraniu lokalnych władz w Libii, jest przykładem możliwości, jakie daje dyplomacja miast i zdecentralizowana współpraca. „Tylko pracując razem UE będzie w stanie znaleźć trwałą odpowiedź na kryzys migracyjny, handel ludźmi, wojny i zagrożenie terrorystyczne" - zauważył Markkula.

Od 2015 r. Komitet Regionów rozwija stosunki z miastami libijskimi (m.in. Trypolis i Tobruk). Chodzi o pomoc w poprawie jakości usług publicznych w Libii oraz umożliwienie kontaktów międzynarodowych, co ma przyczynić się do stabilizacji w regionie. W ramach inicjatywy nikozyjskiej, uruchomionej rok później w stolicy Cypru, unijne miasta i regiony wspierają libijskie władze lokalne w zakresie gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, podstawowej opieki zdrowotnej, budżetowania czy przeciwdziałania radykalizacji.

Współpraca jest odpowiedzią na polityczne zawirowania, których Libia doświadcza od momentu obalenia dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r. W efekcie doszło do obniżenia jakości usług komunalnych, izolacji libijskich miast na arenie międzynarodowej oraz przekształcenia kraju w główny szlak nielegalnej migracji do Europy.

kic/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

comments

Ekonomia - wybrane artykuły

Czarny PR przeciwko polskiej żywności w Czechach!Czeski minister rolnictwa Marian Jurečka na konferencji prasowej, która obyła się w tym tygodniu podważał jakość polskiej żywności i oskarżył polskich producentów m.in. o dumping cenowy.

 

MR: współpraca transgraniczna Polski i RosjiPrace nad przygotowaniem wspólnego programu współpracy transgranicznej z udziałem Polski i Rosji na lata 2014-2020 dobiegły końca. Uzgodniony 28 czerwca br. program został skierowany do Komisji Europejskiej - informuje resort rozwoju.

 

MR: konsultacje publiczne 100 ułatwień dla biznesuPakiet ok. 100 ułatwień dla biznesu, przedstawiony na początku czerwca przez szefa MR Mateusza Morawieckiego, trafił do konsultacji publicznych - podało MR.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl