Nie możemy mieć prawdziwie bezpiecznej i dostatniej Europy, mając niestabilne sąsiedztwo - uważa szef Komitetu Regionów UE Markku Markkula.

Przywódcy państw UE na początku lutego przyjęli w Valletcie deklarację maltańską ws. migracji, w której zwrócili uwagę na konieczność stabilizacji sytuacji w Libii. W tym samym duchu wypowiadali się unijni samorządowcy z Komitetu Regionów UE, zasiadający w zgromadzeniu ARLEM, podczas spotkania na Malcie. ARLEM to wspólna inicjatywa Komitetu Regionów oraz przedstawicieli lokalnych władz krajów basenu Morza Śródziemnego sąsiadujących z UE, takich jak Libia czy Algieria.

„Nie możemy mieć prawdziwie bezpiecznej i dostatniej Europy, mając niestabilne sąsiedztwo" - uważa szef Komitetu Regionów UE Markku Markkula.

Jak zaznaczył, tzw. inicjatywa nikozyjska, polegająca na wspieraniu lokalnych władz w Libii, jest przykładem możliwości, jakie daje dyplomacja miast i zdecentralizowana współpraca. „Tylko pracując razem UE będzie w stanie znaleźć trwałą odpowiedź na kryzys migracyjny, handel ludźmi, wojny i zagrożenie terrorystyczne" - zauważył Markkula.

Od 2015 r. Komitet Regionów rozwija stosunki z miastami libijskimi (m.in. Trypolis i Tobruk). Chodzi o pomoc w poprawie jakości usług publicznych w Libii oraz umożliwienie kontaktów międzynarodowych, co ma przyczynić się do stabilizacji w regionie. W ramach inicjatywy nikozyjskiej, uruchomionej rok później w stolicy Cypru, unijne miasta i regiony wspierają libijskie władze lokalne w zakresie gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, podstawowej opieki zdrowotnej, budżetowania czy przeciwdziałania radykalizacji.

Współpraca jest odpowiedzią na polityczne zawirowania, których Libia doświadcza od momentu obalenia dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r. W efekcie doszło do obniżenia jakości usług komunalnych, izolacji libijskich miast na arenie międzynarodowej oraz przekształcenia kraju w główny szlak nielegalnej migracji do Europy.

kic/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

comments

Ekonomia - wybrane artykuły

Wzrośnie eksport polskiej wołowiny do TurcjiTrzy nowe, polskie zakłady zostały wpisane na listę zakładów uprawnionych do eksportu wołowiny, którą prowadzi Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Inwentarza Żywego Republiki Turcji. 

 

W przyszłym roku w urzędzie zapłacimy kartąDo końca przyszłego roku w każdym urzędzie będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej - zapowiedział wiceszef MR Tadeusz Kościński. "Rozwój transakcji bezgotówkowych jest najlepszą drogą do ograniczenia szarej strefy" - podkreślił wiceszef MF Leszek Skiba. 

 

NBP: będzie jeszcze trudniej o kredyt hipotecznyBanki spodziewają się w III kwartale tego roku istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i zapowiadają kontynuację zaostrzania polityki kredytowej w tym obszarze - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl