Miesięczne sztywne koszty życia trzyosobowej rodziny w Warszawie? 4650 złotych - wylicza czytelnik. I wymienia: wynajem mieszkania - 1500 zł, jedzenie - 1200 zł itd.

 

Czytelnik podzielił się z nami swoimi wyliczeniami dotyczącymi domowego budżetu. Według niego koszty wynajmu mieszkania w Warszawie są wysokie. 

- Za kawalerkę trzeba zapłacić ok. 1500 złotych, do tego dochodzi prąd, woda, internet, czyli jakieś 100 złotych miesięcznie - wylicza. Jak dodaje, jedzenie dla trzech osób, w tym dziecka, to kolejne 1200-1300 złotych, jeżeli nie chce się na wszystkim oszczędzać. Na ubrania, zabawki czy lekarstwa dla chorego dziecka rodzina przeznacza średnio 200-300 zł.

- Samochód grat, który co chwilę wymaga napraw, benzyna, do tego bilet miesięczny na komunikację, czyli minimum 500 złotych miesięcznie. Rata kredytu - 700 złotych, publiczny żłobek - 450 złotych - kalkuluje czytelnik. Zastrzega przy tym, że początkowo konieczne było posłanie dziecka do prywatnego żłobka, bo w państwowych zabrakło miejsca, a to kosztowało rodzinę 1500 złotych.

- Miesięczne sztywne koszty życia trzyosobowej rodziny w Warszawie? 4650 złotych. A gdzie nieprzewidziane koszty: naprawa auta...czy jakieś wakacje? - pyta.

Jak dodaje, ludzie po studiach żyją w Polsce od pierwszego do pierwszego. - A przecież wiele osób zarabia 2000 złotych na rękę lub mniej - dodaje. 

A co Państwo o tym sądzą? Na ile napięte są Państwa budżety domowe? Jakie mają Państwo metody oszczędzania i cięcia kosztów? A może wyjściem jest dodatkowa praca? Czy są takie możliwości? Jakie Państwo widzą perspektywy poprawy sytuacji finansowej? Za najciekawsze wypowiedzi przygotowaliśmy nagrody książkowe.

Z danych GUS o sytuacji gospodarstw domowych w 2015 roku wynika, że w poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę (czyli po potrąceniu wszystkich podatków) wyniósł 1386 zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych miały wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe - 24 proc. Kolejną ważną pozycję w wydatkach gospodarstw domowych stanowiły wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Ich udział w wydatkach ogółem utrzymał się na tym samym poziomie co w roku poprzednim (20,1 proc.).

Podobnie jak w 2014 roku, ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, 3 na 10 gospodarstw postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą, a co szóste - jako raczej złą albo złą. 


kic/Serwis Samorządowy PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl 
 
 
comments

Ekonomia - wybrane artykuły

Raport operatora sieci: za 4 lata może braknąć prądu


W miesiącach jesienno-zimowych 2020 r. w Polsce może wystąpić niedobór rezerw mocy w systemie energetycznym - wynika z raportu operatora systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
 

Zadłużenie kolejowych gapowiczów - 209 mln złZadłużenie 246 tys. kolejowych gapowiczów przekroczyło już 209 mln zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dane KRD wskazują, że w ciągu roku łączna kwota zadłużenia wobec kolei zwiększyła się o 6 proc.

 

Rynek nieruchomości w EuropieIntensywny napływ kapitału inwestycyjnego do Europy w 2015 roku spowodował kompresję stóp kapitalizacji na rynku średnio o 45 pkt procentowych. Zmiana na kluczowych rynkach była relatywnie niska, podczas gdy na rynkach drugorzędnych była dużo bardziej widoczna.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl