Miesięczne sztywne koszty życia trzyosobowej rodziny w Warszawie? 4650 złotych - wylicza czytelnik. I wymienia: wynajem mieszkania - 1500 zł, jedzenie - 1200 zł itd.

 

Czytelnik podzielił się z nami swoimi wyliczeniami dotyczącymi domowego budżetu. Według niego koszty wynajmu mieszkania w Warszawie są wysokie. 

- Za kawalerkę trzeba zapłacić ok. 1500 złotych, do tego dochodzi prąd, woda, internet, czyli jakieś 100 złotych miesięcznie - wylicza. Jak dodaje, jedzenie dla trzech osób, w tym dziecka, to kolejne 1200-1300 złotych, jeżeli nie chce się na wszystkim oszczędzać. Na ubrania, zabawki czy lekarstwa dla chorego dziecka rodzina przeznacza średnio 200-300 zł.

- Samochód grat, który co chwilę wymaga napraw, benzyna, do tego bilet miesięczny na komunikację, czyli minimum 500 złotych miesięcznie. Rata kredytu - 700 złotych, publiczny żłobek - 450 złotych - kalkuluje czytelnik. Zastrzega przy tym, że początkowo konieczne było posłanie dziecka do prywatnego żłobka, bo w państwowych zabrakło miejsca, a to kosztowało rodzinę 1500 złotych.

- Miesięczne sztywne koszty życia trzyosobowej rodziny w Warszawie? 4650 złotych. A gdzie nieprzewidziane koszty: naprawa auta...czy jakieś wakacje? - pyta.

Jak dodaje, ludzie po studiach żyją w Polsce od pierwszego do pierwszego. - A przecież wiele osób zarabia 2000 złotych na rękę lub mniej - dodaje. 

A co Państwo o tym sądzą? Na ile napięte są Państwa budżety domowe? Jakie mają Państwo metody oszczędzania i cięcia kosztów? A może wyjściem jest dodatkowa praca? Czy są takie możliwości? Jakie Państwo widzą perspektywy poprawy sytuacji finansowej? Za najciekawsze wypowiedzi przygotowaliśmy nagrody książkowe.

Z danych GUS o sytuacji gospodarstw domowych w 2015 roku wynika, że w poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę (czyli po potrąceniu wszystkich podatków) wyniósł 1386 zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych miały wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe - 24 proc. Kolejną ważną pozycję w wydatkach gospodarstw domowych stanowiły wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Ich udział w wydatkach ogółem utrzymał się na tym samym poziomie co w roku poprzednim (20,1 proc.).

Podobnie jak w 2014 roku, ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, 3 na 10 gospodarstw postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą, a co szóste - jako raczej złą albo złą. 


kic/Serwis Samorządowy PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl 
 
 
comments

Ekonomia - wybrane artykuły

Brexit: niepokoje wokół funduszy unijnychKażdy kraj musi wypełnić zobowiązania, które podjął wobec pozostałych – powiedział w środę w Brukseli Michel Barnier, główny negocjator KE ws. Brexitu.

 

Zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę

Całkowity zakaz handlu w niedzielę raczej nie wchodzi w grę, ale handel niedzielny powinien zostać ograniczony - powiedział we wtorek dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że liczy na kompromis w tej sprawie.

 

W 2017 r. do obiegu trafi nowy banknot - 500 zł


fot. NBP
W lutym 2017 r. do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 zł.  „Banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego NBP” – poinformował w poniedziałek prezes NBP Marek Belka

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl