Dom lub mieszkanie to nierzadko majątek, na który pracowali jeszcze nasi dziadkowie. Dlatego nie warto ryzykować, że w ciągu jednego dnia wszystko to mogłoby zostać utracone. Tym bardziej, że koszt ubezpieczenia w skali roku nie jest szczególnie wysoki.

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) postanowił sprawdzić, co mają do zaoferowania klientom towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy dla nieruchomości. W teście uwzględniono ofertę 17 firm, która była oceniana przy pomocy 4 głównych kryteriów. Na każde kryterium składało się szereg zmiennych - łącznie posłużono się 160 parametrami oceny.

Wyniki testu pokazują, że różnice w cenie mogą wynieść od około 200 zł w skali roku przy ubezpieczeniu ograniczonym do wyposażenia mieszkania, do prawie 1000 zł dla polis w opcji full risk w przypadku nieruchomości, których wartość zbliża się do 1 miliona zł.

Znacznie ciekawszych informacji dostarcza analiza szerokości oferty firm ubezpieczeniowych, a więc de facto przyjrzenie się temu, co poszczególne towarzystwa mają nam do zaoferowania. Istnieje oczywiście pewien pakiet usług, który jest już standardem na rynku: ubezpieczenie od ognia, włamania i kradzieży czy też powodzi. Ale mamy do czynienia również z nowościami takimi jak: ubezpieczenie nagrobka, tarasu i ogrodu lub też mieszkania, czy domu w trakcie budowy. Dla osób będących właścicielami nieruchomości na wynajem interesująca może być oferta ubezpieczenia OC dla najemcy. Innym rodzajem nowości są usługi z zakresu home assistance, które w zasadzie zabezpieczają nas na wypadek awarii, mogących się przydarzyć w każdym mieszkaniu, np. problemów z instalacją wodno-kanalizacyjną, zablokowania się zamka w drzwiach, ale też awarii sprzętu AGD, RTV lub PC. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej nie jesteśmy już zdani na łaskę i niełaskę dozorcy lub "pana Henia - złotej rączki". Ubezpieczenia OC, będące częścią polisy dla nieruchomości, są przewidziane również na wypadek sytuacji, gdy będziemy hospitalizowani, a nie mamy nikogo, kto mógłby się zaopiekować naszymi zwierzakami.

Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie mieszkania to produkt złożony z wielu elementów. Dla klienta sprowadza się to do tego, że musi on przeczytać i zrozumieć Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) - dokument, który nierzadko liczy po 50 albo i więcej stron, pisanych zdecydowanie za małą czcionką. Prowadzi to do sytuacji, w której dopiero po zgłoszeniu ubezpieczycielowi konkretnego wypadku konsumenci dowiadują się, czy był on zawarty w podpisanej polisie czy też został z niej wyłączony. Niestety często jest tak, że nawet pracownicy infolinii nie wiedzą, czy dane zdarzenie podlega ubezpieczeniu w ich firmie! Testy infolinii oraz call centre jasno pokazały, że klient może nie uzyskać pełnej odpowiedzi, a czasami nawet jest wprowadzany w błąd. Z tego też powodu badacze PIBJA przeczytali OWU wszystkich testowanych ubezpieczycieli, aby na tej podstawie wskazać klientom najlepsze i najbardziej wiarygodne towarzystwa.

Za najlepszą polisę ubezpieczenia nieruchomości w 2017 roku została uznana ta, którą oferuje Generali, a zaraz za nią znalazła się polisa Liberty Ubezpieczenia (należąca do Axa) oraz kolejna z włoskiej grupy - Proama. W kategorii szerokość oferty pierwsze miejsce zajęła polisa sprzedawana przez Allianz, w zakresie przejrzystości oferty audytorzy PIBJA wyróżnili Wartę, zaś pod względem obsługi klienta najlepiej wypadł PZU.

 

Źródło: Polski Instytut Badań Jakości

comments

Ekonomia - wybrane artykuły

NBP: PKB przyspieszy m.in dzięki programowi 500+W Polsce nadal utrzymuje się deflacja i stabilny wzrost aktywności gospodarczej; PKB w kolejnych kwartałach przyspieszy m.in dzięki realizacji wypłat z Programu Rodzina 500 Plus - wynika z lipcowej projekcji inflacji NBP.

 

Wysoki poziom płynnych środków walutowychPo pierwszym półroczu 2016 roku resort finansów ma sfinansowane ponad 70 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych – informuje wiceszef MF
.

 

Koszty utrzymania rodziny w Warszawie - 4650 złMiesięczne sztywne koszty życia trzyosobowej rodziny w Warszawie? 4650 złotych - wylicza czytelnik. I wymienia: wynajem mieszkania - 1500 zł, jedzenie - 1200 zł itd.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl