2 mln Polaków nie reguluje terminowo zobowiązań kredytowych oraz pozakredytowych. Łączna kwota zaległych zobowiązań wyniosła w marcu 2016 roku 44,65 mld zł

 

Kwota zaległych zobowiązań finansowych Polaków wzrosła od grudnia 2015 r. do marca 2016 r. o 1,89 mld zł. To aż 44 proc. – wylicza „Puls Biznesu”.
„Na sumę zaległości składają się m.in. przeterminowane o dwa miesiące zobowiązania na kwotę co najmniej 200 zł z tytułu niespłaconych kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, pożyczek z firm pożyczkowych, rachunków, zaległych alimentów, grzywien i mandatów” – pisze „Puls Biznesu”.

Gazeta precyzuje, że na 1000 dorosłych Polaków aż 68,1 nie wywiązuje się w terminie ze swych zobowiązań płatniczych. Średnia wartość zobowiązania wynosi w Polsce 20 790 zł, przy czym najwyższa jest ona w województwie mazowieckim. Wśród dłużników przeważają mężczyźni – 61,5 proc. A w skali regionalnej – mieszkańcy i mieszkanki województwa śląskiego. 

Dane te potwierdzają omawiane już w „Kurierze PAP” analizy ekspertów z „Diagnozy Społecznej 2015”. Specjaliści, badający zdrowie finansowe Polaków w 2015 r. przyjęli m.in. założenie, że dobrze zarządzane gospodarstwo domowe bez opóźnień opłaca rachunki i raty kredytów. Średnio gospodarstwa spełniają tylko połowę warunków właściwych dla pełnego zdrowia finansowego. Połowa gospodarstw domowych osiągnęła wskaźniki kwalifikujące je do grupy znajdującej się – według „Diagnozy Społecznej 2015” - w słabej kondycji finansowej. 


wk/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl / Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
 
comments

Ekonomia - wybrane artykuły

MR: konsultacje publiczne 100 ułatwień dla biznesuPakiet ok. 100 ułatwień dla biznesu, przedstawiony na początku czerwca przez szefa MR Mateusza Morawieckiego, trafił do konsultacji publicznych - podało MR.

 

Wakacyjne zakupy rujnują nasz portfel i figuręWakacje... lody, gofry, pamiątki, „nagle wszystko trzeba kupić, aby wakacje były udane, a człowiek nie miał poczucia, że wszystkiego sobie odmawia". Wakacyjny budżet nie jest z gumy i nie chce się rozciągać.

 

Program odbudowy i rozwoju owczarstwaMinister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podjął decyzję o przygotowaniu „Programu odbudowy i zrównoważonego rozwoju owczarstwa”.

Debata PAP: fałszerze dokumentów nie mogą mieć "klawego życia"

Dokumenty sądowe i notarialne powinny być zabezpieczane tak, aby skutecznie zniechęcić przestępców do fałszerstw – zgodnie twierdzili uczestnicy zorganizowanej w piątek przez PAP debaty pt. "Oszust to ma klawe życie, czyli dokumenty publiczne poza kontrolą".

Copyright by Artefakt.edu.pl